خانه / دسته بندی نشده / #راهکارهایی برای افزایش امنیت تلفن های همراه با سیستم عامل اندروید

#راهکارهایی برای افزایش امنیت تلفن های همراه با سیستم عامل اندروید

بازدید: ۱۰۱۳

امنیت گوشی های هوشمند با توجه به قابلیت های متعدد آنها حائز اهمیت است که برای افزایش امنیت گوشی های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، می توان از ۱۰ راهکار استفاده کرد.

در سال های نه چندان دور تمامی اطلاعاتی که روی گوشی همراه ذخیره می شد، به تعدادی شماره و پیامک های متنی محدود می شد. اما امروزه با پیشرفت فناوری به خصوص پیشرفت روزافزون گوشی های همراه، دیگر اطلاعات ما محدود به چند پیامک و شماره های تماس نمی شوند بلکه اطلاعات شخصی یا تجاری زیادی را در این وسیله ارتباطی ذخیره می کنیم که می تواند تصاویر و اطلاعات خصوصی تا نامه های مهم، حساب های بانکی و شبکه های اجتماعی را شامل شود.
اگر دقت لازم را نداشته باشیم، تمامی اطلاعات ما ممکن است قابل ردیابی، دانلود و یا حتی به اشتراک گذاری در اینترنت باشد و به این ترتیب زمینه برای سرقت توسط افراد سودجو فراهم می شود و با توجه به این که در میان دارندگان گوشی های هوشمند بخش عمده ای مبتنی بر سیستم عامل اندروید هستند باید راهکارهایی برای جلوگیری از سرقت اطلاعات افراد در این گوشی ها ارائه کرد.
۱۰ روش مهم برای افزایش امنیت تلفن های همراه هوشمند مبتنی بر سیستم عامل اندروید به شرح زیل است:
۱- تمامی گذر واژه های (پسوورد) خود را در گوشی ذخیره نکنید،
بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند تمایل دارند گذر واژه های خود را برای سرویس های برخط و سایت های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی، رایانامه ها و فروم ها روی تلفن هوشمند خود ذخیره کنند و حتی یک لحظه هم به این موضوع فکر نمی کنند که ممکن است فردی به گوشی آنها دسترسی پیدا کرده و به تمامی اطلاعات آنها نفوذ پیدا کند.
بنابراین از ذخیره سازی گذر واژه های خود به ویژه آنهایی که مربوط به حساب های بانکی یا برنامه های کاربردی پرداخت برخط هستند، جدا خودداری نمایید.
از گذر واژه های ساده که به راحتی قابل حدس زدن باشند، استفاده نشود و همچنین حروف تکراری در آنها به کار نرود. در انتخاب گذار واژه از اسم خود، تاریخ تولد، شماره ملی، شماره گواهینامه و در کل هر چیزی که مربوط به مدارک شناسایی ما می شود، استفاده نکنیم.
بهتر است از یک گذرواژه پیچیده و طولانی برای بالا بردن امنیت حساب های کاربری استفاده کنیم. گذرواژه ی شما باید حداقل شامل ۸ حرف و ترکیب عدد با نمادها به صورت بزرگ و کوچک باشد. هر چند وقت یک بار گذرواژه خود را تغییر دهید.

۲- از امکانات امنیتی موجود در سیستم عامل اندروید استفاده کنید
شما می توانید از قفل صفحه نمایش و رمزنگاری که در سیستم عامل اندروید وجود دارد برای افزایش امنیت خود استفاده کنید.
تنوع زیادی در قفل صفحه نمایش وجود دارد که شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید از جمله گذرواژه، پین کد، الگو (Pattern)، تشخیص چهره، اثر انگشت که در تنظیمات سیستم عامل اندروید موجود است.
پس از این که یکی از این گزینه ها (به جز اثرانگشت و تشخیص چهره) را برای قفل صفحه نمایش خود انتخاب کردید، سعی کنید کدها و الگوهای شما ساده و قابل حدس زدن برای هکرها نباشند.

۳ – برنامه های کاربردی خود را قفل کنید
خیلی مهم است که برنامه های کاربردی خود را قفل کنید. به ویژه آن دسته از برنامه های کاربردی که اطلاعات مهمی را در آنها ذخیره کرده اید و مایل به افشا شدن آنها نیستید.
این کار در واقع لایه دوم امنیتی است که در صورتی که دستگاه شما در اختیار شخص دیگری به ویژه به هنگام گم شدن آن قرار گیرد، مانع از افشای اطلاعات شما حتی پس از عبور از قفل صفحه نمایش اندروید می شود.
برای قفل نمودن برنامه های کاربردی خود می توانید از برنامه کاربردی App Lock استفاده کنید.

۴ – مجوزهای مورد درخواست برنامه های کاربردی را در هنگام نصب به دقت بخوانید
پیش از اینکه برنامه کاربردی دریافت شده خود از فروشگاه معتبر گوگل (Google Play) را روی تلفن همراه هوشمند نصب نمایید، یک لیست از درخواست های دریافت مجوز که برنامه کاربردی نیاز دارد، برای شما ظاهر خواهد شد.
برنامه های کاربردی نیازمند یکسری مجوز هستند تا به وظایف خود عمل کنند اما همه مجوزهای درخواستی ضروری نیستند.
همیشه پیش از اتمام مراحل نصب یک برنامه کاربردی تمامی مجوزهای درخواستی را مطالعه نمایید تا مطمئن شوید مجوزها مربوط به کارهایی است که واقعاً آن برنامه کاربردی باید انجام دهد. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی چراغ قوه نیازمند مجوز دسترسی به پیام های متنی شما نیست!
این گام یک گام بسیار مهم و ضروری برای افزایش امنیت گوشی هوشمند شما است زیرا همه برنامه های کاربردی موجود در فروشگاه گوگل ایمن نیستند و برخی از آنها شامل بدافزارهای جاسوسی و کدهای مخرب هستند.
هنگامی که می خواهید یک برنامه کاربردی را دریافت کنید حتماً نظرات کاربران را در مورد آن برنامه کاربردی مطالعه کنید و سپس به دریافت آن اقدام نمایید. این کار باعث می شود تا شما اطلاعات بیشتری در مورد برنامه کاربردی موردنظر خود داشته باشید.

۵ – ایمن سازی شبکه ارتباطی
یکی از مهمترین مواردی که امنیت گوشی اندرویدی شما را تأمین می کند، ایمن بودن شبکه ارتباطی شماست. از اتصال به ارتباطات بی سیم عمومی جدا خودداری کنید. به ویژه هنگامی که می خواهید کارهای بانکی خود را از طریق اینترنت انجام دهید.
هنگامی که شما به یک شبکه بی سیم عمومی متصل می شوید، آنها می توانند به راحتی بسته های ارسالی شما را شنود کرده و آنها را به داده های اصلی ترجمه نمایند که این داده ها می توانند اطلاعات خصوصی و گذرواژه های شما باشند.

۶ – از برنامه های کاربردی امنیتی موبایل (ضدویروس ها) استفاده کنید
داشتن یک برنامه کاربردی از نوع ضدویروس کار شما را در تأمین امنیت دستگاه راحت تر می کند. یک برنامه کاربردی امنیتی که استفاده از آن ساده باشد، انتخاب و اقدام به نصب آن کنید.

۷ – با ایجاد چند حساب کاربری از حریم خصوصی خود محافظت کنید
اگر شما دارنده یک تبلت هستید و می خواهید آن را با خواهر، برادر، همسر و یا فرزند خود به اشتراک بگذارید ایجاد چند حساب کاربری به شما در حفظ حریم خصوصی خود و دیگران کمک خواهد کرد.
در نسخه های جدید سیستم عامل اندروید گزینه ایجاد حساب های کاربری وجود دارد و همچنین شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری عمومی برای هر کسی که می خواهد از دستگاه شما استفاده کند، محدودیت دسترسی به اطلاعات ایجاد کنید.
شما می توانید در قسمت Settings وارد بخش Users شوید تا از این قابلیت سیستم عامل اندروید بهره مند شوید.

۸ – یک نسخه پشتیبان از داده های خود تهیه کنید
یک نسخه پشتیبان از داده های دستگاه شما می تواند مربوط به یک بازه زمانی طولانی از داده های جمع آوری شده باشد. تصور اینکه دستگاه شما به سرقت رفته و یا هک شده باشد بسیار بد و دلخراش است. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که از راه دور اطلاعات خود را از روی دستگاه پاک کنید (توضیح در بخش ۱۰) و اگر از آن اطلاعات پشتیبان گیری نکرده باشید، تمامی اطلاعات خود را از دست خواهید داد.
در صورتی که توانسته باشید دستگاه به سرقت رفته خود را دوباره به دست آورید، باز هم ممکن است دستگاه در زمان سرقت دستکاری شده باشد و اطلاعات شما توسط هکرها مورد حمله قرار گیرد.
شما می توانید با پشتیبان گیری و بازگرداندن دستگاه اندرویدی خود به وضعیت اولیه، با این تهدید نیز مقابله نمایید.

۹ – ردیابی دستگاه گم شده
علاوه بر داشتن پشتیبان، شما باید قابلیت ردیابی دستگاه به سرقت رفته و یا گم شده خود را داشته باشید. خوشبختانه گوشی های هوشمند دارای فناوری ردیابی هستند که به وسیله GPS این قابلیت برای آنها امکان پذیر خواهد بود.
برای دریافت آن شما باید سیستم موقعیت یاب جهانی موجود در گوشی خود را فعال نموده تا بتوانید آن را ردیابی کنید.
برنامه های کاربردی زیادی از جمله AntiDroidTheft برای یافتن دستگاه به سرقت رفته و یا گم شده شما وجود دارند که برخی از آنها قابلیت روشن کردن GPS از راه دور را نیز دارند.

۱۰- فعال نمودن بخش پاک سازی از راه دور
پس از انجام مراحل بالا، تقریباً دستگاه شما از امنیت مناسبی برخوردار خواهد بود. اما یک گام دیگر باقی خواهد ماند و آن قابلیت حذف اطلاعات دستگاه از راه دور است. این موضوع برای فردی که دیگر امیدی به بازگشت دستگاه خود ندارد بسیار مهم است که توانایی حذف داده های شخصی و محرمانه خود را از راه دور داشته باشد.
برای این کار برنامه های کاربردی زیادی وجود دارند که ۳CX Mobile Device Manager یک برنامه رایگان و با واسط کاربری ساده نیاز شما را برآورده خواهد کرد.

منبع : ایرنا

اشتراک‌گذاری این مطلب در:

این مطلب هم جالبه لطفاَ ببینید

50 خاصیت انار/ میوه ای بهشتی برای ضد افسردگی و حس شادابی

# ۵۰ خاصیت انار/ میوه ای بهشتی برای ضد افسردگی و حس شادابی

بازدید: ۵۲۶ ۵۰ خاصیت انار/ میوه ای بهشتی برای ضد افسردگی و حس شادابی دفع …

یک دیدگاه

  1. لایک طلائی. مطالب بسیار مفید بود آقای مهندس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *