نمونه سوالات پیام نور

حذف پوشه‌هایی که حامل ویروس هستند

حذف پوشه‌هایی که حامل ویروس هستند

حذف پوشه‌هایی که حامل ویروس هستند
حذف پوشه‌هایی که حامل ویروس هستند

این روزها بازار ویروس‌ها بسیار داغ است و همچنان اینترنت و بعد از آن حافظه‌های فلش‌ به عنوان مهم‌ترین راه‌های انتقال آن‌ها به شمار می‌روند. البته این بدان معنا نیست که راه‌حلی برای مقابله با این ویروس‌ها و اثرات آن‌ها وجود نداشته باشد. بدون تردید استفاده از آنتی‌ویروس‌ها در جلوگیری از ورود آن‌ها به رایانه شما تاثیر به‌سزایی دارد اما برای جلوگیری از انتقال ویروس‌های موجود روی حافظه‌های فلش می‌توانید راه پیش‌گیرانه دیگری را نیز مد نظر داشته باشید.

باز کردن غیرمستقیم

اکثر ویروس‌هایی که روی حافظه‌های فلش قرار دارند در صورتی به سیستم شما انتقال می‌یابند که روی درایو مربوط به حافظه فلش کلیک کنید. بنابراین در صورت خودداری از انجام این کار، احتمال انتقال آن‌ها نیز بسیار کاهش می‌یابد. همچنین همیشه این نکته را رعایت کنید که پنجره مربوط به اجرای خودکار حافظه فلش را که پس از اتصال آن به رایانه باز می‌شود، ببندید و از این طریق وارد حافظه فلش نشوید. در ادامه در صورتی که روی سیستم خود آنتی‌ویروس دارید قبل از باز کردن حافظه فلش، آن را اسکن کرده و پس از انجام این کار برای باز کردن آن از پنجره Run و تایپ نام درایو حافظه فلش به همراه دو نقطه استفاده کنید (برای مثال E:). این کار از اجرا و انتقال ویروس‌ها به رایانه جلوگیری می‌کند.

حذف آثار به‌جای مانده از ویروس‌ها

اما از جمله مهم‌ترین آثار مخربی که ویروس‌ها روی اطلاعات شما می‌گذارند، مخفی و سیستمی کردن فایل‌ها و پوشه‌های شماست. همچنین برخی از ویروس‌ها پوشه‌های اجرایی هم‌نام با پوشه‌های شما و با پسوند exe ایجاد می‌کنند که کلیک روی آن‌ها سیستم را ویروسی می‌کند. بنابراین ممکن است پوشه‌هایی که پس از باز کردن حافظه فلش مشاهده می‌کنید پوشه‌هایی با پسوند اجرایی exe باشند و کلیک روی آن‌ها تمامی زحمات قبلی شما را از بین ببرد. برای جلوگیری از این کار ابتدا باید امکان نمایش پسوند فایل‌ها در ویندوز را فعال کنید. این کار را می‌توانید با مراجعه به Folder Options انجام دهید. در این بخش از تنظیـمات ویندوز که در کنترل پنل قرار دارد و در منوی View آن، به شمـا امکـان می‌دهـد تا نمایش پسونـد فایـل‌های مختلف را فعـال سازیـد. ایـن کار را می‌توانیـد با غیـر فعـال کـردن گزینـه ”Hide extensions for known file types” انجام دهید. حال که به این قسمت از تنظیمات ویندوز مراجعه کردید بهتر است دو گزینه مربوط به غیر قابل مشاهده بودن فایل‌های مخفی و سیستمی را نیز تغییر دهید. یعنی حالت مشاهده فایل‌های مخفی را روی Show hidden files, folders and Drives قرار داده و گـزیـنـه Hide protected operating system files را غیر فعال کنید. با انجام این کارها تمامی فایل‌ها و پوشه‌های مخفی و سیستمی و به همراه پسوند آن‌ها قابل مشاهده می‌شود. حال اگر به درایو مربوط به حافظه فلش خود که آن را از طریق پنجره Run باز کرده‌اید نگاهی بیندازید، ممکن است فایل‌ها و پوشه‌های متعددی را مشاهده کنید که برای شما تعجب‌آور باشد.

حذف پوشه‌های اجرایی

باید بدانید که پوشه‌ها در حالت طبیعی فاقد پسوند هستند. بنابراین اگر روی حافظه فلش خود پوشه‌هایی را مشاهده می‌کنید که هم‌نام پوشه‌های شخصی شما هستند اما در انتهای نام‌ آن‌ها پسوند exe قرار گرفته، تردیدی نداشته باشید که این پوشه‌ها حامل ویروس‌اند و کلیک روی آن‌ها سیستم شما را آلوده می‌کند. بنابراین نباید آن‌ها را باز کنید. راه‌حل مقابله با این مشکل این است که روی آن‌ها راست‌کلیک کرده و هم‌زمان با نگه داشتن کلید Shift در صفحه‌کلید، گزینه Delete را انتخاب کنید تا به‌طور کامل از روی حافظه فلش شما حذف شوند. مجدد باید این نکته را تاکید کرد که به هیچ عنوان روی این پوشه‌ها کلیک کنید.

شگردی ساده برای فریب کاربران

اگر به سایر اطلاعات موجود روی حافظه فلش خود نگاه بیندازید، می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌های سابق خود را مشاهده کنید که به‌صورت کم‌رنگ نمایش داده می‌شوند. همان‌طور که حتما می‌دانید کم‌رنگ بودن آن‌ها به‌دلیل آن است که ویروس موجود روی حافظه فلش تمامی آن‌ها را به حالت مخفی و سیستمی در آورده است. شگرد استفاده شده در این نوع از ویروس‌های رایانه‌ای بسیار ساده است زیرا از یک سو فایل‌ و پوشه‌های اصلی شما را به حالت مخفی و سیستمی در می‌آورند و از سوی دیگر پوشه‌هایی با همان نام و با پسوند exe ایجاد می‌کنند تا کاربر بدون توجه به امکان وجود ویروس روی آن‌ها کلیک کرده و از ورود ویروس به رایانه خود استقبال کند. دقت داشته باشید که بی‌توجهی به همین شگرد ساده می‌تواند تمامی فایل‌های سیستم شما را آلوده کند و در صورت بروز این مشکل دیگر نمی‌توان به سادگی نسبت به رفع آن اقدام کرد و ممکن است ناگزیر به نصب مجدد سیستم‌عامل خود شوید.

روزنامه خراسان

به نظر شما این پست چطور بود؟ (نمایش نتیجه بعد از رای دهی)
  • فوق العاده 
  • جالب 
  • مفید 
  • خسته کننده 
  • ضعیف 
قالب وردپرس
قالب وردپرس